Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) "Umut Uçurtmaları" adıyla düzenlediği etkinliğe, Japonya'nın Filistin'deki Sorumlu Temsilci Yardımcısı Makoto Hirose ve UNRWA'nın Gazze Direktör Yardımcısı Melinda Young da katıldı.

Hirose burada yaptığı konuşmada, "Japonya'nın doğusunda meydana gelen ve çok sayıda insanımızın ölümüne neden olan o üzücü olayın 5'inci yılında üzüntümüzü bizimle paylaşan kardeş Filistin halkına teşekkür ediyoruz" dedi.

Japon hükümetinin son olarak UNRWA'ya 38 milyon 210 bin dolar yardımda bulunduğuna işaret eden Hirose bu yardımların Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler ve özellikle de çocukların sıkıntılarının giderilmesine katkı sağlamasını umduklarını ifade etti. 

UNRWA'nın Gazze Direktör Yardımcısı Young da Gazzeli çocukların, bin 500 uçurtma ile Japonya'daki çocuklara, "Her zaman sizin yanınızdayız" mesajı verildiğini söyledi.

Japonya'nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011'de meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami, binlerce kişinin ölümüne ve Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu.