ABD'de Demokratlarda eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Cumhuriyetçilerde ise iş adamı Donald Trump'ın önde götürdüğü başkanlık yarışında kritik eşik olarak değerlendirilen 15 Mart ön seçimleri, her iki partideki tabloyu büyük oranda netleştirebilir.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimi için yarış devam ederken 15 Mart'ta Florida, Ohio, Illinois, Missouri ve Kuzey Carolina'da düzenlenecek ön seçimlerin her iki partideki adaylık sürecinin gidişatını büyük oranda netleştirmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçilerde Rubio ve Kasich için "son şans" olabilir

Şu ana kadar sadece 3 eyalette kazanan ve 163 delegesi bulunan Rubio ile hiç seçim kazanamayan ve sadece 63 delegeye sahip olan Kasich için 15 Mart, başkanlık yarışındaki "son şans" olabilir.

Trump'ın ardından yarışı ikinci sırada götüren Teksas Senatörü Ted Cruz ise Trump ile Rubio ve Kasich arasındaki rekabetten karlı çıkmanın hesaplarını yapıyor.

Demokratlarda Clinton avantajlı

Demokratlarda ise 15 Mart ön seçimleri için çizilen tablonun, Cumhuriyetçilere kıyasla daha basit ve net olduğu görülüyor.

Salı günü gerçekleştirilecek ön seçimler için yapılan anketlerde, Florida'da rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın açık ara önünde gözüken Clinton, diğer 4 eyaletin 3'ünde yine listenin başında yer alıyor.

Şimdiye kadar yapılan 23 ön seçimde 12 eyalet ve 2 bölgede ön seçimleri kazanan Clinton, (467'si süper delege) toplam bin 237 delegeye ulaşmış durumda. Buna karşılık 9 eyalette ön seçimleri kazanan Sanders ise (26'sı süper delege) toplam 579 delegenin desteğini aldı.