Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, kaçakçılıkla mücadele ve sığınmacıların varmak istedikleri yerlere yasal yollardan ulaşmalarını sağlamak için Türkiye ile işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Avramopulos, Yunanistan Göç Bakanı Ioannis Muzalas ile Yunanistan'ın Makedonya sınırında bulunan İdomeni kasabasındaki kampı ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulanan Avramopulos, AB'nin en başından beri burada bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini göstermek için kampı ziyaret ettiğini söyleyerek kampta zor koşullarda yaşayanlara yardım etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Avramopulos, tüm Avrupa'ya sorumluluk üstlenme çağrısında bulunarak "Tüm değerlerimiz tehlike altında. AB, bu sorunla ilgili hazırladığı projelerini en yakın zamanda uygulamaya başlamalı" dedi.

Brüksel'de düzenlenecek zirveye işaret eden Avramopulos, "Türkiye ile işbirliği konusunda ilerleme kaydedileceğini umuyorum. Türkiye bölgenin büyük paydaşlarından biridir. Kaçakçılıkla mücadele ve sığınmacıların varmak istedikleri yerlere yasal yollardan ulaşmalarını sağlamak için Türkiye ile işbirliği yapmalıyız" diye konuştu.