Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşmede Putin, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgede güvenlikle ilgili ele alınacak çok konu olduğunu vurgulayarak, bu konuları görüşmek için yakın zamanda İsrail Başbakanı ile bir araya geleceklerini söyledi.

İsrail ile ilişkilerin "dostluk, karşılıklı anlayış ve ortak tarih temelinde" inşa edildiğini vurgulayan Putin, iki ülkeyi birleştiren bağlardan birinin de İsrail'de yaşayan 1,5 milyon Rus dilli, Rus kültürüne sahip eski SSCB vatandaşı olduğunu belirtti.

Rusya'da bulunmaktan şeref duyduğunu dile getiren Rivlin, Rusya ile terörizmle mücadele, kültür, ticaret ve Holokost gibi çeşitli alanlarda işbirliği yaptıklarını ifade etti.

İsrail halkının, Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda zafere katkısını unutmadığının altını çizen Rivlin, "Sağ kalan Yahudiler, onları ilk kurtaranın, Kızıl Ordu askerleri olduğunu hiçbir zaman unutmayacak" diye konuştu.