Putin, Kremlin'de, Suriye'de operasyonlara katılan Rus askerleriyle görüştü. Burada yaptığı konuşmada Rus ordusunun Suriye'de barış süreci için ortam oluşturduğunu ve ateşkesin sağlanmasında katkıda bulunduğunu savunan Putin, çatışmasızlık anlaşmasına uymayan grupların bombalanacağını bildirdi.

Ateşkes rejiminin Suriye'de kalan Rus askerlerince kontrol edileceğini belirten Putin, "Tartus ve Hmeymim üslerinde görev yapan askerlerimiz, karadan, denizden ve havadan güvenilir şekilde korunacak. Burada yakın menzilli Pantsir ve uzak menzilli Triumf S-400 füzelerimiz devamlı nöbet tutacak. Rusya için tehdit olan tüm hedefler bu füzelerle vurulacak" dedi.

"Çağdaş Rus silahları bu sınavdan iyi geçti"

Suriye'de görev yapan Rus kara, deniz ve hava kuvvetlerinden ve savunma sanayisinden övgüyle bahseden Putin, şunları kaydetti:

"Çağdaş Rus silahları bu sınavdan iyi geçti. Hem de bu sınav eğitim alanlarında değil, gerçek savaş ortamında yapıldı. Bu en sert ve şiddetli bir sınavdı. Bu deneyim bize eksiklerimizi gidermeye, araçlarımızın teknolojik etkinliğini artırmaya ve yeni nesi silah örnekleri oluşturmaya yardımcı olacak."

Putin, Suriye'da düzenledikleri hava operasyonlarının Savunma Bakanlığının bütçesinden karşıladığını vurgulayarak, "Bakanlığın 2015 bütçesine eğitim harcamaları için 33 milyar ruble aktarılmıştı. Bu kaynak Suriye'de görev yapan güçlerimize yönlendirildi. Savaş yeteneğini geliştirmek için gerçek savaşa katılmaktan daha etkin bir yöntem henüz keşfedilmiş değil. Bu anlamda kaynak ve cephaneyi savaşta harcamak eğitim alanında harcamaktan iyidir" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'deki operasyonlara katılan bazı askerleri ödüllendirdi.

"Rus savaş uçakları Suriye'deki saldırılarında 443'ü çocuk bin 984 sivili katletti"

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından yayımlanan raporda, 30 Eylül-15 Mart arasında Rusya'nın düzenlediği saldırılarda 286'sı kadın, 443'ü çocuk bin 984 sivilin hayatını kaybettiğinin belgelendiği ifade edildi. 

Rus saldırılarının yüzde 85'inin muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri ve muhaliflerin veya terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan askeri hiçbir varlığın yer almadığı sivil bölgeleri hedef aldığı kaydedildi. 

Rusya'nın saldırılarına ayrıntılı şekilde yer verilen raporda, bu ülkenin çoğu sivilleri hedef alan en az 106 katliam gerçekleştirdiği, bunların ocak ayında yoğunlaştığı bilgisi verildi. 

Rapordaki sayısal verilerin SNHR'nin belgeleyebildiği minimum rakamlar olduğu belirtilirken, "Rus yönetimi, tüm bu olanları ve suçları inkar ediyor, tek bir soruşturma dahi açmıyor. Rusya da Suriye rejiminin yöntemini takip ediyor" denildi. 

Rusya 43 kez misket bombası attı

Raporda, yaklaşık 43 defa Rusya'nın misket bombası attığı ve parça tesirli bombaların kullanımını yaygınlaştırdığı ifade edildi. 

Sağlık merkezleri, mabetler, alt yapı sistemi, eğitim kurumları, kültür merkezleri, mülteci kampları ve insani yardımları hedef alan 237 saldırı düzenleyen Rusya'nın 11 sağlık görevlisi ve 5 basın mensubunu öldürdüğü belirtildi.