Güvenlik gerekçesiyle Lahey yerine Amsterdam yakınlarındaki Badhoevedorp’taki adalet yerleşkesinde görülen duruşmaya Wilders, avukatı Geert Jan Knoops ile katıldı.

Geniş güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmada suçlamalara ilişkin bilgi veren savcılar, Wilders’in iki sene önce yerel seçim kampanyası sırasında Faslılara yönelik yaptığı iki farklı konuşmayla bir gruba karşı ırk temelinde ayrımcılık yapma, hakarette bulunma, toplumda kin ve nefreti körükleme gibi suçlar işlediğini ileri sürdü. 

Mahkemeye sundukları savunma dosyasının duruşmadan önce medyada yayınlandığını belirten Knoops, mahkemeden bu konuyu araştırması talebinde bulundu.

Ön duruşması bugün başlayan davaya ilişkin esas yargılamanın 31 Ekim’de yapılması öngörülüyor.

Dava iki sene önce açılmıştı

Hollanda 2017’de yapılacak genel seçimler öncesinde düzenlenen son kamuoyu anketlerinde oy oranı arttığı gözlemlenen PVV liderine yönelik yargı süreci, 2014’teki yerel seçimler sırasında yaptığı açıklamalar üzerine başlamıştı.

Wilders, seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda parti üyelerine, “Bu şehirde ve Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?” sorusunu sormuş, ardından aldığı “Az” cevabı üzerine, “Gereğini yaparız.” demişti.