Belçika'da peş peşe yaşanan terör saldırılarının ardından ülkede güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Olağanüstü hal ilan edilen Belçika'da sınırlar kapatıldı, asker ve polis sokaklara indi. Birçok AB üyesi ülke sınırlarında ve havalimanlarında güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

 

 

BELÇİKA'DA HAYAT DURDU
Belçika'nın başkenti Brüksel'de ilan edilen olağanüstü hal sebebiyle hayat durdu. Resmi kurumlar, alışveriş merkezleri, okullar ve toplu taşıma araçları gün boyu kapalı kaldı. Brüksel'in Zaventem Havalimanı'nda da güvenlik kontrollerinin sıkılaştırıldığı ifade edildi.

EK ASKERİ BİRLİKLER GÖNDERİLDİ
Patlamaların ardından Belçika Hükümeti Brüksel'e 225 ek askeri birlik gönderme kararı aldı.

 

SINIR KAPATILDI
Belçika yayın kuruluşu RTBF, Brüksel'deki saldırıların ardından Fransa sınırının kapandığını duyurdu.GRAND PLACE MEYDANI BOŞALDI
Brüksel'in en çok ziyaret edilen Grand Place meydanında normal günlerde turistler vatandaşlar gezinirken güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkmasıyla birlikte meydanı askerler ve medya mensupları doldurdu. Normal hayatta gece ve gündüz çok hareketli olan Grand Place meydanında şuan sessizlik hakim.HER KÖŞE BAŞINDA ASKERLER NÖBETTE
Brüksel'in en işlek alışveriş merkezi olan Nieuwstraat caddesinde de gün boyu kepenkler kapalı tutuldu ve her köşe başında askerler nöbet tuttu. Sokağın başlarına da araçların girememesi için çelik bariyerler yerleştirildi.

1600 EK POLİS GÖREVE BAŞLADI
Fransa hükümeti sınırlarda ve toplu taşıma araçlarında güvenliği artırmak için ek 1600 polisi devreye sokma kararı aldı.

KRİZ KOMİTESİ TOPLANACAK
İngiltere Başbakanı David Cameron, Brüksel'deki patlamaların ardından kriz komitesini toplayacağını açıkladı.

UÇUŞLAR VE HIZLI TREN SEFERLERİ DURDURULDU
Brüksel'de inmesi planlanan uçaklar Hollanda'ya yönlendiriliyor.

Öte yandan Londra ve Brüksel arasındaki uçuşlarla hızlı tren seferlerinin durdurulduğu duyuruldu. Hollanda ordusu da havalimanı ve sınırlarda güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

(Brüksel'de bu sabah meydana gelen patlamaların haritadaki konumları.)