1948 Filistin İslami Hareketi Başkanı Raid Salah, Yahudi yerleşimcilerin Purim Bayramı nedeniyle yapabileceği olası baskınları önlemek için Mescid-i Aksa'da nöbet tutma çağrısında bulundu.

Salah yaptığı yazılı açıklamada, "İsrailli işgalci ayak takımı, bayramlarının olduğu önümüzdeki günlerde Mescid-i Aksa'ya toplu olarak girme tehdidinde bulunuyor. Peki biz ne yapıyoruz?" dedi.

Salah açıklamasında şunları kaydetti:

"Allah'ın rahmeti önümüzdeki günlerde Mecid-i Aksa'da sabah, akşam itikafa giren veya nöbet bekleyen, bütün namazlarını veya bir vakti Aksa'da kılanların üzerine olsun. Bizden eli kolu bağlı duranlara, sessiz kalanlara ise yazıklar olsun. Hala 'Canımız kanımız sana feda ey Aksa' diyen Murabıtlara (Mescid-i Aksa'yı bekleyen gönüllüler) binlerce selam olsun."

İsrail ordusu, Purim Bayramı nedeniyle cumartesi akşamına kadar Batı Şeria'dan İsrail'e tüm girişlerin kapatılacağını bildirmişti. Kudüs'teki İslami Vakıflar İdaresi Basın Sorumlusu Firas ed-Dibs de dün İsrail polisinin, Purim Bayramı öncesinde Mescid-i Aksa'ya girişlere yaş sınırlaması getirdiğini kaydetmişti.