Kudüs Uygulamalı Araştırma Enstitüsü (ARIJ) tarafından yayımlanan araştırmada, İsrail'in, Filistin'in yeraltı ve yer üstü zenginliklerini kullanması, hareket özgürlüğünü kısıtlaması ve sınır kapılarını kapatmasının, Filistin ekonomisinin doğrudan ve dolaylı olarak yıllık yaklaşık 9,46 milyar dolar zarara uğramasının ana nedeni olduğu kaydedildi.

Araştırmayı hazırlayan Menal Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmada doğal kaynaklar, alt yapı, sanayi, insan kaynağı ve vergi kaçırmanın baz alındığını ifade etti.

Ramallah'taki Filistin Ekonomi Politikası Araştırmaları Enstitüsü (MAS) tarafından hazırlanan raporda ise İsrail'in su, doğalgaz, petrol ve tarım arazileri gibi doğal kaynakları ele geçirmesi nedeniyle Filistin'in yıllık 2,63 milyar dolar zarara uğradığı belirtildi.

Filistin'in insan kaynakları alanındaki kaybının yılık 1,6 milyon dolar olduğu bildirilen raporda, bunun İsrail'in işsizlikteki rolünü, istihdam sağlamaya yönelik projeleri gerçekleştirmemesini ve Filistinli çalışanların ücretlerini kesmesini kapsadığı kaydedildi.