Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un, Rus İnterfax ajansına verdiği demeçte, ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Esed’in geleceğini şu anda tartışmamayı kabul ettiği iddiasında bulunarak, "Rusya, Esed’in geleceğinin şu anda tartışılmasını kabul edilemez buluyordu. Moskova’nın tutumu, Washington’da karşılık buldu. Suriye’deki mevcut siyasi süreç büyük oranda bu sayede gerçekleşti” yönündeki açıklamasına, ABD’den yalanlama geldi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, “Esed’in geleceğine dair herhangi bir suretle görüşümüzü değiştirdiğimize dair fikirler asılsızdır. Esed yönetme meşruiyetini kaybetti. Bu konudaki fikrimiz değişmedi” ifadesini kullandı.

- ABD söylemini Eylül 2015’te yumuşatmıştı

ABD yönetimi, uzun süredir Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını belirttiği Beşşar Esed’in her defasında gitmesi gerektiğini vurguluyordu.
Ancak Washington bu söylemini Eylül 2015’te yumuşattı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı açıklamada, “Esad gitmeli ancak ne kadar sürede, modelin ne olacağı... Cenevre süreci çerçevesinde ve müzakerelerle olmalıdır. İlk günden ya da ilk aydan olması gerekmiyor... Bütün tarafların bir araya gelip bunun en iyi şekilde nasıl gerçekleştirileceği konusunda anlaşması gereken bir süreç var” değerlendirmesinde bulunmuştu.