ABD'nin başkenti Washington yakınlarında bulunan ve resmi açılışı 2 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Amerika Diyanet Merkezi, bölgedeki Müslümanlar için adeta "yaşam alanı" haline geldi.

Washington’a yaklaşık yarım saatlik mesafedeki Amerika’nın en büyük camisi olan Diyanet Merkezi, özellikle cuma namazı için yüzlerce insanın çevre eyaletlerden de gelerek namazlarını kıldıkları ve kültür merkezindeki hizmetlerden yararlandıkları bir "buluşma noktası" hüviyeti taşıyor.

Cami eksenli bir kompleks olan külliyede kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi, hamam, konferans salonu ve geleneksek Türk evlerinin yanı sıra, Türk mutfağından örnekler sunan bir restoran da bulunuyor.

Amerika’daki çift minareli tek cami olan Diyanet Merkezi, başta çevre bölgelerde yaşayan Müslümanlar olmak üzere, farklı eyaletlerden gelenlere da çok yönlü hizmet sunuyor.

Cuma namazı çıkışında farklı milletlerden birçok kişiye mikrofon uzatan AA muhabiri, külliyenin hem bölge halkı hem de ABD'de yaşayan Müslümanlar için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğine tanıklık etti.

"Caminin yapımı ile bir anda günlük hayatımızda değişiklik oldu"
Üç sene önce İslam’ı tercih eden 27 yaşındaki siyahi Amerikalı Hamilton, “Bu mahallede oturuyorum. Caminin yapımı ile bir anda sokak kültürümüz dahil günlük hayatımızda ciddi bir değişiklik oldu. Hayatımda hiçbir Müslüman ülkede bulunmadım ve bu cami sokağımıza kurulunca İslam’ın hayatımızdaki simgesel önemini fark ettim.” şeklinde konuştu.

"Farklı birçok ülkeden Müslümanlarla yan yana ibadet ediyoruz"
Aslen Suriyeli olan 18 yaşındaki Zena Ubaid ise farklı bir eyalette oturdukları için camiye ailesiyle birlikte sadece cuma günleri gelebildiğini söyledi. Yaklaşık 10 senedir Virginia eyaletinde yaşayan Ubaid, “Farklı birçok ülkeden Müslümanlarla yan yana durarak ibadet ediyoruz.” dedi.

Ubaid, yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafeden bu merkeze gelmesinin sebebini, “Amerika’da yaşıyoruz. İslam kültürüne ait bir merkezde bulunmak ve burada sunulan aktivitelerden yararlanmak yaşadığımız eyalette söz konusu değil. Bu sebeple ailemle birlikte haftada bir kez buraya geliyoruz. Ramazanda ise her gün gelmeye çalışacağız.” şeklinde ifade etti.

Uzun yıllardan beri Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde yaşayan Ahmad Massoud da merkezi ilk defa ziyaret ettiğini söylüyor. Kendisinin çok uzun yıllardan beri Amerika’da yaşadığını belirten Massoud, “İlkokul çağında iki çocuğum var. Bu merkezin kurulmasına en çok onlar için seviniyorum. Burayı yaptıranlara minnettarım” şeklinde konuştu.

ABD'nin en büyük camisi
ABD'nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.

Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edilirken, ibadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.