İngiliz Bağımsız Basın Standartları Örgütü (IPSO), gazetenin 23 Kasım nüshasında birinci sayfadan verdiği "5 Müslümandan biri radikal" başlıklı haberle ilgili kendisine ulaşan 3 binden fazla şikayet üzerine başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı. İngiliz Bağımsız Basın Standartları Örgütü (IPSO) The Sun gazetesinin Paris'teki terör saldırılarının ardından yayımladığı ve ülkedeki her 5 Müslümandan birinin DAEŞ'e sempati duyduğunu iddia eden haberinin "yanıltıcı" olduğuna hükmetti.

"DOĞRULUK" KRİTERİNİ İHLAL ETTİĞİNE HÜKMEDİLDİ 

Haberin "doğruluk" kriterini ihlal ettiğini belirten IPSO, içerikte yer verilen anketin sunuluşunun da yanıltıcı olduğuna hükmetti.

The Sun, Paris'te meydana gelen terör saldırılarının ardından 23 Kasım'daki sayısında, bir ankete dayanarak yayımladığı haberde, İngiltere'de her 5 Müslümandan birinin DAEŞ'e katılmak için ülkeyi terkedenlere sempati beslediğini iddia etmişti.

HABERİNDE JOHN'UN FOTOĞRAFINA DA YER VERMİŞTİ

Gazete, haberinde John olarak bilinen ve infaz videolarıyla kamuoyunun gündemine giren İngiliz DAEŞ'li terörist Muhammed Emwazi'nin fotoğrafına da yer vermişti.

IPSO, haberin dayandırıldığı ankette sorulan sorular ile haberdeki iddiaların uyuşmadığına dikkati çekerek, ankette sempatiyle ilgili soruda DAEŞ'ten söz edilmediğinin altını çizdi.

"DAEŞ'E KATILANLAR" ŞEKLİNDE DEĞİŞTİRMİŞTİ

Ankette, "İngiltere'yi terk edip Suriye'deki savaşçılara katılanlar" ifadesi kullanılırken, The Sun bu ifadeyi "DAEŞ'e katılanlar" şeklinde değiştirmişti.

"HABER ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YANILTICI OLMUŞTUR"

"Gazete anket sonuçlarını yansıtırken gerekli dikkati göstermemiş, sonuç olarak da haber önemli ölçüde yanıltıcı olmuştur" ifadesinin de yer aldığı IPSO kararının metni, yasal zorunluluk gereği gazetenin bugünkü sayısında 2. sayfadan yayımlandı.

IPSO'dan yapılan açıklamada, Suriye'ye gidenler ile orada savaşanlar, bu bireylere duyulan sempati ile bu bireylerin eylemlerine destek vermek, DAEŞ'in ideolojisine kapılanlar ile bu ideolojinin kendisi arasında önemli farklar olduğu, The Sun'ın bu ayrımları gözardı ettiği kaydedildi.

THE SUN NEDİR?

The Sun, Birleşik Krallık'da günlük yayınlanan tabloid gazete. Dünyada İngilizce yayınlanan gazeteler içinde en geniş okuyucu sirkülasyonuna sahip gazetelerden biri olan The Sun, Ekim 2007 verilerine göre günlük 3.126.866 kopya basılıp, 7.909.000 okuyucuya ulaşabilmektedir. Günde ortalama 3 ilâ 5 milyon okuyucuya ulaştığı hesaplanmaktadır. Popülist ve sağ kanada yakın bir çizgi izleyen gazetenin merkezi Londra'da olup, editörlüğünü Rebekah Wade yapmaktadır.