Balkanlar Bölgesel Araştırma Ağının (BIRN) yetkilisi Denis Dzidic, "Balkanlar'daki Mücahitler: Radikalizm ve Suriye ile Irak'taki Savaşlara Asker Toplama" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "yabancı savaşçılar" olarak adlandırılan kişilerin Balkan ülkeleri için ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

BIRN tarafından yapılan araştırmaya göre, Kosova ve Arnavutluk'tan 600, Bosna Hersek'ten ise yaklaşık 200 kişinin savaşmak üzere Suriye ve Irak'a gittiğini belirten Dzidic, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ'dan söz konusu ülkelere gidenlerin sayısının 100'e yakın olduğunu kaydetti.

"Aralarında kadın ve çocuklar da var"

Kosova Güvenlik Çalışmaları Merkezinden araştırmacı Skender Petreshi ise 2012 yılından itibaren çatışma bölgelerine giden 300 kadar Kosova vatandaşının 100'ünün ülkeye döndüğünü belirterek, bu kişiler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu söyledi.

Yaklaşık 60 Kosova vatandaşının çatışma bölgelerinden hayatlarını kaybettiğini aktaran Petreshi, dönen kişilerin ulusal güvenlik için risk olduğunu ve bu kapsamda hükümetin olası tehditleri engellemek adına bazı önlemler aldığını ifade etti.

Kosova Başbakanı Mustafa'dan çağrı
Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise Priştine'deki bir açılışta yaptığı açıklamada, alınan önlemlerin de etkisiyle son 8 aydır hiçbir Kosova vatandaşının savaşmak üzere yabancı ülkelere gitmediğini belirtti. Mustafa, çatışma bölgelerindeki Kosova vatandaşlarına dönmeleri çağrısında bulundu.