Ukrayna parlamentosu uluslararası topluma, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini yasaklaması ve Kırım Tatar toplumunun hak ve özgürlüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’nın kınanması çağrısı yaptı.

Parlamentoda, Tatar Milli Meclisine destek vermek amacıyla oylamaya sunulan karar tasarısına 233 milletvekili destek verdi.

Kararda, Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi, dünya liderleri ve bütün uluslararası topluma, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini yasaklaması ve onu aşırıcı örgüt sayması nedeniyle Rusya'yı kınama çağrısı yapıldı.

Rusya’nın işgal ettiği Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’de insan hak ve özgürlükleri ihlal ettiği vurgulanan kararda, “Rusya Federasyonu acilen Ukrayna’nın toprakları Kırım’da vatandaşların ve yerli halk Kırım Tatarlarının hak ve özgürlüklerini ihlal etmeye yönelik politikalarını durdurmalıdır. Ukrayna parlamentosu işgal edilen Kırım’da, Tatar halkını temsil eden, BM’nin deklarasyonuna uygun olarak seçilen kurultay ve meclisin yasaklanmasını önlemeyi, evrensel değerleri kabul eden ve insan haklarına saygı duyan uluslararası toplumun her üyesinin görevi olarak kabul etmektedir.” ifadesi yer aldı.

Ukrayna parlamentosunun kararında, hukuk kuralları çerçevesinde, uluslararası toplumun Rusya’ya baskıları artırılması talep edildi.