Irak ordusunun hava muhalefeti dolayısıyla ara verdiği Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonuna yeniden başladığı bildirildi. Mahmur cephesindeki Irak askerleri, militanların konuşlandığı bölgeleri uzun menzilli katyuşa füzeleri ile hedef alıyor. Bölgedeki Irak ordusu komutanlarından General Latif Haşim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ militanlarının dün gece saldırıya geçmesiyle çatışmaların başladığını ve şu ana kadar onlarca militanın öldürüldüğünü kaydetti.
Örgütün güç gösterisi yaparak saldırıya geçtiğini belirten Haşim, bölgedeki son durumla ilgili şu bilgileri verdi:
"Irak askerleri, Mahmur cephesinin güneyindeki köyleri kontrol altına almayı başardı ve ilerleme kaydediliyor. DAEŞ saldırı girişiminde bulunmasına rağmen, geri çekiliyor. Örgüt elindeki köyleri birer birer kaybediyor. Dün gece bir bölgede abluka altına alınan militanların çoğu etkisiz hale getirildi."

Örgütün saldırı için daha çok geceyi seçtiğini aktaran Haşim, gündüz saatlerinde ise katyuşa füzeleri ile Mahmur ilçesindeki askeri bölgeleri hedef aldığını söyledi.
Bölgede şu anda sıcak çatışmanın yaşanmadığını dile getiren Haşim, DAEŞ hedeflerinin uzun menzilli katyuşa füzeleri ile sürekli şekilde vurulduğunu kaydetti.

- "Uluslararası koalisyon ve Peşmerge güçleri karadan destek görevi görüyor"
Iraklı komutan Haşim, "DAEŞ ile girilen çatışmada ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve Peşmerge güçleri karadan destek görevi görüyor. Söz konusu güçlerle dayanışmamız en yüksek seviyede." değerlendirmesinde bulundu. Bölgede Irak askerlerinin konuşlandığı cephelerin hemen arkasındaki bazı kontrol noktalarında Peşmergenin yanı sıra ABD'li askerlerin yer alması da dikkati çekti. ABD'li askerlerin Mahmur ilçesinin güvenliğini sağlamak amacıyla nöbet tuttuğu da görüldü.
DAEŞ militanları, Irak askerlerine yakın bölgelerdeki mevzilerde ateş yakarak koalisyon güçlerine ait uçakların hedefleri görmesini engellemeye çalışıyor. Örgütün ayrıca, elinde tuttuğu civar köylerden Mahmur ilçe merkezinde yer alan Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığı'na zaman zaman katyuşa füzeleriyle saldırdığı da gözlendi.
Irak ordusu 24 Mart'ta başlattığı Musul operasyonunda üç köyü DAEŞ'ten geri aldıktan sonra pazartesi günü hava muhalefeti dolayısıyla operasyonu durdurmuştu.