İran'ın eski Bakü Büyükelçisi Afşar Süleymani,  Rusya'nın Suriyeli Ermenileri ve terör örgütü PKK üyelerini Türkiye'ye karşı  kullanmak için Dağlık Karabağ bölgesine yerleştirdiğini iddia etti. 

İran'ın Arman gazetesine yazdığı makalede, Azerbaycan ile Ermenistan  arasındaki çatışmayı ve Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliği değerlendiren  Süleymani, "Ankara ve Moskova arasındaki gerginliğin ardından Rusya, Ermeni  piramidini Türkiye'ye karşı kullanıyor. Rusya, Suriyeli Ermenileri ve PKK'ya  bağlı bazı kişileri Dağlık Karabağ'a yerleştirerek bunlardan Türkiye'ye karşı  fayda sağlamak istiyor." ifadesini kullandı.

Süleymani, Rusya'nın, Azerbaycan'ın Batı'ya yönelme sürecinin  güçlenmesinin önüne geçmek, Rusya'nın öncülük ettiği Avrasya Ekonomik Birliği ve  Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü gibi yapılara Azerbaycan'ı dahil etmek ve  Türkiye'nin Güney Kafkaslar'daki nüfuzuna set çekmek için Ermenistan'ı  kullandığını ileri sürdü.

Afşar Süleymani, İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan gazetesi gibi bazı  medya organlarındaki "Türkiye'nin Suriye'deki hatalarını telafi etmek için  Karabağ çatışmalarını başlattığı" iddiasının aksine Karabağ'daki savaş  kıvılcımını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ateşlediğini savundu.

Rusya'nın, Azerbaycan'ın topraklarını işgal etmesi için Ermenistan'a  "doğrudan" yardım ettiğini hatırlatan Süleymani, "Putin bu hamlesiyle Bakü'nün  Ankara'yla yakınlaşmasının önüne geçmek isterken Azerbaycan'a da Avrasya Ekonomik  Birliği'ne girmeyi kabul etmesi halinde, Ermeni işgali altındaki birçok bölgesini  özgürleştirebileceği mesajını veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Süleymani, "Rusya, Sovyetler Birliği'nin ortadan kalkmasından sonraki  dönemde, ülke dışında kendi siyasetini devam ettirmek için çevresinde oluşturduğu  krizlere daima müdahil olmuştur. Ancak Rusya'nın olumsuz ve ekonomisine yük  getiren bu girişimlerinin kendisine fayda verecek bir sonuca ulaşması uzak bir  ihtimal." yorumunu yaptı.

Moskova'nın Türkiye'de etkili ve devamlı krizler çıkarma gücünden  yoksun olduğunu belirten Süleymani, "Bu nedenle Rusya'nın Türkiye'ye bu  girişimler yoluyla darbe vurması göze uzak görünüyor. Moskova,  gerekli  yaklaşımlarla çevresini kendisine yakınlaştırmalıdır. Yoksa orta ve kısa vadede  oyunu kaybedecektir." ifadesini kullandı.