ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetini desteklediklerini belirterek, "Irak ile ilişkimiz güven üzerine kurulu." dedi.

Kerry, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Irak'ta beklenen kabine revizyonunun Irak'ın iç meselesi olduğunu ifade ederek, DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyonun işini rahatça yapabilmesi için birleşik bir hükümetin olması gerektiğini savundu.

Ülkedeki teknokratlar hükümeti sürecine dair ise "Hiçbir siyasi aracılık rolünde bulunmadım" diyen Kerry ancak bazı önemli konularda koordinasyon yaptığını vurguladı.

Ramadi'de DAEŞ tarafından yerleştirilen mayınları temizleme konusunda yönetimin, zorluk çektiğini dile getiren Kerry, sığınmacılara ve söz konusu kentteki mayınların temizlenmesi için ülkeye 155 milyon dolarlık yardımda bulunduklarını kaydetti.

Kerry, Musul'un kurtarılması operasyonuyla ilgili de "İbadi, Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması için takvim belirlediğini ve bunun en önemli konuları arasında yer aldığını bize bildirdi." diye konuştu.