Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)-Fas Zirvesi, ülke liderlerinin katılımıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da başladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, zirvenin açılış oturumda, Fas ile Körfez ülkeleri arasındaki özel ilişkilere dikkati çekerek, Körfez ülkelerinin, Batı Sahra sorunu başta olmak üzere güvenlik ve siyasi sorunlarda Fas'la dayanışma içinde olduğunu ve bu ülkeye destek verdiğini söyledi.

Körfez ülkelerinin, Filistin, Suriye ve Libya başta olmak üzere İslam dünyasının sorunlarının çözülmesine son derece önem verdiğini belirten Kral Selman, "Irak'ta da güvenlik ve istikrarın hakim olmasını istiyoruz. Yemen'de Körfez Girişimi ve BM'nin 2216 sayılı kararı çerçevesinde krizin çözülmesini temenni ediyor, Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinde de olumlu bir ilerleme sağlanmasını ümit ediyoruz." ifadesini kullandı.

Ortak sorunlar
Fas Kralı 6. Muhammed ise Arap ülkelerini hedef alan planlar ve komplolara işaret ederek, "Körfez ülkeleri, Fas ve Ürdün'ün güvenliğine zarar veren komplolar konusunda dikkatli olunmalı. Körfez ülkelerinin güvenlik ve istikrarı, Fas'ın güvenlik ve istikrarı anlamına geliyor." diye konuştu.

Ülkesi ve Körfez ülkelerinin başta güvenlik alanında olmak üzere aynı sorun ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını aktaran 6. Muhammed, söz konusu ülkelerin ortak iradesi sayesinde sağlam stratejik ortaklık için temeller atıldığını dile getirdi. 

"Müslüman ülkeler kritik şartlardan geçiyor"
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ise Arap ve İslam ümmetinin kritik zamanlardan geçtiğini ifade ederek, "Arap ve Müslüman ülkeleri, ortak koordinasyon, sürekli istişare ve işbirliği gerektiren siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında kritik zamanlardan geçiyor. Bölgenin karşı karşıya kaldığı bu kritik şartlar altında dayanışma içinde olunmalı." yorumunu yaptı.