Kuzey Kore'nin, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatlara ara vermesi durumunda nükleer denemelerden vazgeçmeye hazır olduğu belirtildi.

BM GENEL KURULU'NDA İLAN ETTİ

New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma için Gündem 2030" başlıklı Yüksek Düzeyli Tematik Toplantı'ya katılan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Su Yong, "Kore yarımadasında nükleer savaş tatbikatları durdurulsun, sonra da biz nükleer denemelerimize son vermeliyiz." dedi.

"GÖRÜŞMELERE KAPI AÇACAKTIR"

Pyongyang'ın nükleer caydırıcılık hakkı olduğunu savunan ve ülkesinin uluslararası yaptırımlarla korkutulamayacağını söyleyen Ri, tatbikata ara verilmesinin bölgedeki gerginliği azaltacağını ve görüşmeler için kapı açacağını ifade etti.

"TATBİKATLAR BİRKAÇ YIL İÇİN DURMALI"

Mücadeleci tavırların sürdürülmesinin sadece iki ülke için değil, tüm dünya için de yıkıcı sonuçlar vereceğini vurgulayan Ri, Kuzey Kore'nin ABD hükümetinin Pyongyang'a karşı yürüttüğü düşmanca politikasından vazgeçmesine ve tatbikatı durdurmasına aynı şekilde karşılık vereceğini açıkladı.

Ri, tatbikatın "belirli bir süre, birkaç yıl" için durdurulmasının iki ülke arasında ve tüm dünyada yeni olanaklar sağlayacağını kaydetti.

"MUHTEŞEM BİR ŞEY OLACAK"

ABD'nin gücünü diğer ülkelerin de Pyongyang'a yapılan baskıya katılması için kullandığını belirten Ri, "Kuzey Kore gibi küçük bir ülkenin ABD ve veya dünya için bir tehlike olamayacağını" söyledi.

Dünyada ABD'nin Kore yarımadasında daha fazla askeri tatbikat yapmayacağının konuşuluyor olmasının "muhteşem bir şey olacağını" ifade eden Ri, bunu tek bir ülkenin dahi ABD'ye söylemediğine dikkati çekti.

"ÖLÜMÜMÜZÜ KABUL ETMEKTİR"

Ri, "Büyük ülkeler bize sakin olmamızı söylüyor. Bizim için bu, ölümümüzü kabul etme ve bağımsızlık hakkımızı reddetmemiz gerektiği anlamında bir cümle." diye konuştu.

315 BİN ASKERLİ ORTAKT TATBİKAT

Güney Kore ve ABD, bölgede geçen ayın ikinci haftasından bu yana ortak askeri tatbikat düzenliyor. Gelecek hafta da sürmesi beklenen tatbikata 300 bini Güney Kore, 15 bini ABD'den toplam 315 bin asker katılıyor.

Kore basınında, Güney Kore ve ABD'nin her yıl düzenlediği ortak tatbikata katılan asker sayısının, bu kez önceki dönemlere göre iki kat arttığı haberleri yer almıştı.