Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in, Kuveyt'teki müzakerelerde hükümeti temsil eden heyeti, Husilerle yeniden müzakere masasına oturtmaya ikna edemediği bildirildi.

Müzakere heyetine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ahmed, hükümet heyetiyle akşam saatlerinde yaptığı görüşmeden bir sonuç alamadı. Hükümet heyeti, Husilerin ateşkes ihlallerine son vermemesi durumunda müzakerelere katılmayacağı yönünde dün aldığı kararda ısrarcı davrandı.

Hükümet heyetine yakın başka bir kaynak ise BM Temsilcisi Ahmed'den, ihlallerin tekrarlanmaması yönünde garanti vermesini ve dün 29 Mika Tugay'ına düzenlenen baskın ve yağmayla ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını istediklerini ancak Ahmed'in bunu gerçekleştiremediğini söyledi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Süleyman El-Carullah da müzakerelerin sekteye uğramasının normal olduğunu, önemli olanın tarafların müzakerelerin ilerleme katetmesi konusundaki istekleri olduğunu kaydetti. Carullah, ev sahibi ülke olarak müzakerelerin olumlu sonuçlanmasını istediklerini belirtti.

Hükümet heyeti dün yaptığı açıklamayla Husilerin ateşkes ihlallerini sürdürmesini protesto amacıyla müzakereleri resmen askıya aldığını duyurmuştu.