İslam Ordusu'nun Halep-İdlib-Lazkiye-Hama operasyonlarından sorumlu Ebu Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grubun esas etkinlik alanı olan Şam'dan kuzeye açıldıklarını ve PYD'nin Kastillo yoluna saldırılarını durdurmak için mücadele ettiklerini anlattı.

Faris, PYD'nin İslam Ordusu'nun geçen ay başındaki operasyon sırasında Kastillo yolunun doğusunda PYD'nin kontrolündeki Şeyh Maksud'ta kimyasal silah kullandığını iddia ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Bu operasyonda da Fil Füzesi adı verilen oldukça güçlü füzelerimizi kullandık. PKK ise fil füzesi ile yapılan saldırıyı kimyasal olarak lanse etti. PKK’nın bu girişiminin Cenevre'deki Suriye görüşmelerine denk gelmesini iyi okumak gerek. Müzakere heyetindeki üyemiz Muhammed Alluş’un devre dışı bırakılması için ne tür baskılar olduğunu biliyoruz. Bunlar işe yaramayınca PKK araya girerek bu propaganda ile muhalifleri saf dışı bırakmak istedi.

Faris, Esed rejiminin ilk günden bu yana ateşkesi ihlal ettiğini vurgulayarak, "Buna bir süre sessiz kaldık ancak rejim saldırılarının boyutu büyüdükçe meşru müdafaa hakkımızı kullanarak Halep’te, Lazkiye, Hama ile Humus'un kuzeyinde operasyonlara başladık” ​dedi.