Kuzey Kore'de iktidardaki İşçi Partisi'nin 36 yıl sonraki ilk kongresi, başkent Pyongyang'da başladı. Dört gün sürecek partinin yedinci kongresine binlerce delege katılıyor. Kongre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için konumunu daha da güçlendirme fırsatı olarak görülüyor.

POLİTBÜRO VE MERKEZ KOMİTE BELİRLENECEK

33 yaşındaki Kim Jong-un'un kongrede ülkesinin nükleer programına yönelik hedeflerini de açıklaması bekleniyor. Kuzey Kore'de, kongre sırasında ülkenin beşinci nükleer denemesini gerçekleştirebileceği yolunda spekülasyonlar da yapılıyor. Kongrede Politbüro ve diğer bazı önemli kurumların görevlilerini atayan Merkez Komitesi'nin üyeleri belirlenecek. Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong'un da terfi ettirileceği bildiriliyor.

YABANCI BASINA İZİN

Yaklaşık 100 yabancı gazeteci kongre için 'ulusal birliğe tanıklık etmeleri için' Pyongyang'a davet edildi. Ancak gazetecilerin faaliyetleri Kuzey Kore yetkililerince yakından izleniyor. Pyongyang'daki BBC muhabiri Steve Evans ise Kim Jong-un'un konuşmasını dinlemek üzere salona girmesine izin verilmediğini bildirdi.