Yemen krizine çözüm bulunması için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Kuveyt'te gerçekleştirilen müzakerelerin sertleşmesiyle eş zamanlı olarak ülkede çatışan taraflar birbirlerini 10 Nisan'da ilan edilen ateşkesi ihlalle suçluyor.

Yemen hükümetine bağlı resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre, Husiler ile devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin bugün ülkenin çeşitli kentlerinde ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 2 asker öldü, 11 asker yaralandı.

Haberde, Husiler ve Salih yanlısı güçlerin Hacce, Cevf, Taiz, Marib, Beyda, Dali ve Şebve kentlerinde ağır silahlarla gerçekleştirdikleri saldırılarla, ateşkesi pek çok defa ihlal ettikleri kaydedildi.

Öte yandan Husilere ait "El-Mesire" adlı televizyon kanalı ise koalisyon uçaklarının bugün ateşkesi ihlal ederek Sana'nın kuzeyindeki Nihm ilçesinde bulunan Husi mevzilerine 3 saldırı düzenlediğini ileri sürdü.

El-Mesire televizyonu, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde koalisyona ait savaş uçaklarının Marib'te de Saruh ve Cebel Hilan bölgelerini vurduğunu aktardı.

Husiler ayrıca, savaş uçaklarının başkent Sana'nın yanı sıra Taiz, Marib, Cevf, Zumar, Şebve, Beyda, Hudeyde ve Sa'da kentlerinde de yoğun şekilde uçuşlar gerçekleştirdiğini, birçok bölgedeki mevzilerinin ise hükümet yanlısı güçlerce vurulduğunu ileri sürdü.