Geçen hafta yapılan Londra belediye başkanlığı seçimini kazanarak Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Khan, İngiliz yayım kurumu BBC’de Andrew Marr Show’a katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Londra belediye başkanlığı yarışında Muhafazakar Partili aday Zac Goldsmith’in kendisini “aşırıcılıkla” ilişkilendiren üslubunun yanlış olduğunu belirten Khan, “Muhafazakar Parti’nin çirkin, negatif ve ayrıştırıcı bir kampanya yürütmeyi tercih etmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadım.” dedi.

Khan, “Bütün hayatımı azınlıkları, sivil toplum ve ana akım politikaya dahil olmaları konusunda cesaretlendirmek için harcadım. Hayatım boyunca aşırıcılık ve radikalleşmeyle savaştım.” ifadesini kullandı.

Partinin iç meselelerini bir yana bırakarak temel toplumsal meselelere eğilmesi gerektiğini belirten Khan, “Büyük bir çadır gibi olmalıyız. Herkesle konuşmalıyız. Sadece İşçi Partililerle konuşmanın bir anlamı yok. Üst düzey yöneticilerle, son seçimde Muhafazakar Parti’ye, UKIP’ye (Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi) oy verenlerle, oy vermeyip evde oturanlara konuşmalıyız.” dedi.

Sandıkta Khan rüzgarı esti

Seçmenler, Londra'da iki dönemdir belediye başkanlığını yürüten Türk kökenli Boris Johnson'ın yerine gelecek ismi belirlemek için perşembe günü sandık başına gitmişti. İşçi Partisi adayı Khan ile iktidardaki Muhafazakar Parti'nin adayı Zac Goldsmith arasında geçen yarışta, 1 milyon 310 bin 143 seçmenin oyunu alan Khan, Londra'nın yeni belediye başkanı oldu. Rakibi Goldsmith ise 994 bin 614 oyda kaldı.