İsrailliler tarafından kurulan Şimdi Barış isimli Yahudi yerleşim yeri inşalarını gözlemleyen sivil toplum kuruluşunca yayımlanan yazılı açıklamada, Amana Örgütü'nün Doğu Kudüs'te yer alan Eş-Şeyh Cerrah Mahallesindeki, Filistin topraklarında Beyt Amana isimli büyük bir yapının inşasına başladığı belirtildi.

Söz konusu yapının, "Yahudi yerleşim yerlerinin genişletilmesi alanında faaliyet gösteren ve birçok kaçak Yahudi yerleşim yerinin sorumlusu Amana Örgütü'nün" merkezi olarak kullanılmak üzere inşa ediliği kaydedildi.

Açıklamada, "İsrail Arazi Yönetimi, inşaat yapılması öngörülen alanı yasa dışı yollarla Filistinlilerden alarak, Amana Örgütü'ne verdi. Sağcı bir dernek olan Amana'nın ideolojisi ve siyaseti, İsrail'in sağcı hükümetiyle uyuşuyor." denildi.

Öte yandan AA muhabirine konuşan Arap Araştırma Cemiyeti Haritalar Dairesi Müdürü Halil el-Tefekci, İsrail tarafının Doğu Kudüs'ü Yahudileştirme faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti.

Söz konusu arazinin Filistinlilere ait olduğunu ve İsrail'in 1967'de buraya el koyduğunu, ardında da Amana'ya devrettiğini kaydeden Tefekci, "Bu, İsrail hükümetinin uzantılarının Kudüs'te Yahudi yerleşim yerlerini artırmaya çalıştığını gösteriyor. Böylelikle hükümet uluslararası kamuoyuna yeni Yahudi yerleşim yeri inşa etmediğini iddia ediyor." dedi.