Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada, bu anlaşmaya Esirler ve Tutuklular Komitesi'nin toplantısının sonucunda ulaşıldığını ifade etti.

Toplantıda iyi niyet göstergesi olarak kısa süre içerisinde tutukluların bir kısmının serbest bırakılması veya takas edilmesi önerileri gibi birçok konunun ele alındığını aktaran Ahmed, şöyle devam etti:

"Komite ayrıca serbest bırakılması istenen kişilerin seçilmesinde uyulacak kriterlerin belirlenmesi ve uygulama mekanizması oluşturulmasını da görüştü. Bu konular görüşülmeye devam edecek."

Esirler ve Tutuklular Komitesi'nin kaydettiği ilerlemeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahmed, bu çabaların, tutuklu tüm Yemenilerin serbest kalması yönünde bir anlaşmayla taçlandırılmasını ümit ettiğini kaydetti.

"Konulara ciddiyetle yaklaşın çağrısı"

Yemenli heyetlerden daha büyük bir ciddiyet ve esneklikle konulara yaklaşmalarını isteyen Ahmed, siyasi komitenin taraflar arasındaki ortak paydaları ortaya çıkaran yapıcı görüşmeler yaptığını belirtti.

Ahmed, taraflar arasındaki anlaşmazlıklara rağmen herkesin görüşlerini açıklıkla dile getirdiğini bildirerek, "Siyasi komiteye katılanlar siyasi ayrılığı ele aldı. Taraflar, yarın aralarında anlaşmazlık olan bazı konularda fikir teatisinde bulunmak üzere toplanacak." değerlendirmesinde bulundu.