"Sa'a" takma adını kullanan genç kız, Chibok'ta Boko Haram militanlarının Nisan 2014'te kaçırdığı 276 kız öğrenciden biri olduğunu ifade etti. O sırada Chibok'taki ortaokula yatılı olarak devam ettiğini belirten Sa'a, 14 Nisan gecesi militanların okula geldiğini, ateş ederek kendilerini korkuttuğunu ve okulda bulunan öğrencileri kaçırdığını aktardı. Sa'a, o gece olanları ve sonrasında başından geçenlerle ilgili şunları söyledi:

KAMYONDAN ATLAYIP, GECE ORMANDA SAKLANDIK

"Okuldaki yiyecekleri aldılar, sonra da okul binasında bulunan herşeyi yaktılar. Bizi kilometrelerce yürüttükten sonra kamyonlara bindirdiler. Binmezsek hepimizi öldüreceklerini söylediler. Korktuk ve bindik. Ormana doğru ilerlemeye başladık. Ormanda giderken kaçmayı denemeye karar verdim. Arkadaşlarımdan birine kamyondan atlayacağımı söyledim. 'Boko Haram'ın elinde olacağıma ölürüm daha iyi' dedim. Arkadaşım da benimle birlikte kamyondan atladı. O gece ormanda saklandık. Çok karanlıktı ve nerede olduğumuzu bilmiyorduk. Arkadaşım atlarken iki ayağını incitti. Yürüyemiyordu. Sabah olana kadar bir ağacın altında oturduk."

HEPİMİZİN EVLENMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER

Kaçırılmalarının ardından bir süre korktuğu için okumak istemediğini söyleyen genç kız, şöyle devam etti:

"Chibok'taki olaydan önce de bir kez Boko Haram saldırısından kurtulmuştum. Boko Haram bizi kaçırdığı gece niye okula gittiğimizi sordular ve hepimizin evlenmesi gerektiğini söylediler. 'Bir daha okula giderseniz hepinizi tekrar buluruz' dediler. Nerede olursak olalım tekrar okula gidersek bizi bulacaklarmış gibi hissettim ve korktum. Ama kardeşlerim ve arkadaşlarım Boko Haram'ın beni eğitimimden alıkoymaması gerektiği konusunda cesaretlendirdi. Güçlü olmalıydım ve okula gitmeliydim. İyi ki onları dinlemişim. Böylece bugün buradayım."

KIZLARDAN HALA HABER YOK

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Chibok kentinde 14 Nisan 2014'te bir yatılı okula baskın düzenleyen Boko Haram militanları, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırılan kız öğrencilerden 57'si kaçmayı başarırken, 219'undan halen haber alınamıyor.

BOKO HARAM'IN DEHŞETİ

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Örgütün lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından Boko Haram'ın 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Örgütün eylemleri, yaklaşık 2 milyon Nijeryalıyı kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşürdü. Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren örgüt, geçen yıldan itibaren eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.