Müslümanların çoğunlukta olduğu güney bölgesinden liderler, yeni meclis başkanı olarak atanması beklenen Pantaleon Alvarez'in, Duterte'nin anayasa değişikliğiyle eyaletlere tanınacak olan hakların artırılması yönündeki planının, Bangsamoro bölgesine de uygulanacağını söylemesine tepki gösterdi.

Philippine Daily'de yer alan habere göre, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİCK) başmüzakerecisi Mohagher Ikbal, hükümetin, onay bekleyen Bangsamoro Temel Yasası'nı hasıraltı edemeyeceğinin belirtti.

İki tarafın da imzalanan anlaşmaya sadık kalması gerekirken hükümetin anlaşmayı iptal edemeyeceğini söyleyen İkbal, "Bu gerçekleşmeyecek. Barış sürecinin uygulamaya koyulması konusunda ısrara devam edeceğiz." dedi.

Alvarez ise, öngörülen kanunun içeriğinin federal yapıya uygun olduğunu dile getirdi.

Filipinler hükümeti ve MİCK arasında 27 Mart 2014'te imzalanan Bangsamoro Barış Anlaşması'nın ardından Mindanao'ya kalıcı ve sürdürülebilir barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası'nın onaylanması için çalışmalar devam etti. Geçiş Komisyonu tarafından hazırlanan nihai yasa taslağı Devlet Başkanlığı tarafından 10 Eylül 2014'te Filipinler Kongresine sunuldu ancak bugüne kadar onaylanmadı.

Yasanın onaylanması halinde, Mindanao Özerk Bölgesi'nin yerini alacak Bangsamoro Siyasi Birimi vilayetlerinin belirlenmesi için halk oylamasına gidilecek.