İsviçre'de yayımlanan The Nation gazetesine röportaj veren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, bu yıl kasım ayından önce Kürdistan bölgesinde bağımsızlık referandumu yapılacağını belirtti. 40-50 milyon nüfusa sahip bir milletin kendi devletinin olması gerektiğini dile getirdi. Diğer yandan Barzani, Musul için "savaşa hazırız" yanıtını verdi.

Barzani ayrıca 1. Dünya Savaşı sırasında İngiltere ve Fransa'nın güç kullanarak, Orta Doğu sınırlarını çizdiği sykes-picot anlaşmasının geçerliliğini kaybettiğini de savundu.

"40-50 MİLYONLUK MİLLETİMİZ DEVLET OLMALI"

Barzani, bağımsızlık hakkında şunları söyledi: "Şüphesiz, 40-50 milyonluk milletimizin bir devleti olmasını istiyoruz. Ancak gerçeklerimizi de gözönünde bulundurmalıyız.

"4 PARÇAYA BÖLÜNDÜK, HER PARÇA MERKEZİ HÜKÜMETLE ÇÖZÜM ARAMALI"

Dört parçaya bölünmüşüz. Her birinin durumu farklıdır. Bu yüzden her parça, merkezi hükümetle çözüm aramalı."

"BİZ HAZIRIZ"

Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlık için hazır olduğunu belirten Barzani, "Referandum bu yıl olur mu?" sorusuna, "İnşallah" yanıtını verdi. Mevcut sınırların pratikte ortadan kalktığını söyleyen Barzani, gerçeği kabul etmenin zamanının geldiğini ifade etti.

"GÜÇLE ÇİZİLEN SINIRLARI KABUL ETMEYİZ"

Her milletin kendi doğal sınırları olduğunu dile getiren Barzani, "Güç zoruyla çizilen sınırlar artık kabul edilemez." dedi.

REFERANDUMA DİKKAT ÇEKTİ

Referandumun önemine vurgu yapan Başkan Barzani, "Hiçbir çözüm dayatılamaz, her yeni çözüm referandumla sağlanmalı" ifadesini kullandı.

"MUSUL İÇİN SAVAŞA HAZIRIZ"

Barzani Musul operasyonunun kendileri için "öncelikli" olduğunu belirterek şunları söyledi: "Musul savaşı için hazırız fakat Irak Hükümeti ile Amerikalılar saldırı planı ile kentin kurtarılması sonrasına ilişkin planı hazırlamalı.

Musul'un kurtarılmasındaki en önemli sorun, savaştan sonra nasıl yönetileceği konusudur."