Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, Kanada ve İtalya’dan oluşan G7 Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’ya gitti. Obama, dış politika, iklim değişikliği ve enerji, genişleme, kaliteli alt yapı yatırımı gibi konuların ele alınacağı zirveye, son kez ABD Başkanı olarak katılacak. Bu yıl 42’incisi düzenlenen ve 2 sürecek zirveye Japonya ev sahipliği yapıyor.

"HİROŞİMA İÇİN ÖZÜR DİLEMEYECEĞİM"
Obama Cuma günü Hiroşima’ya tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Hiroşima’ya giden ilk ABD Başkanı olacak olan Obama buraya atom bombası atılması nedeniyle özür dilemeyeceğini, konunun tarihçiler tarafından incelenmesi gerektiğini açıkladı. Obama kendisine yöneltilen özür dileyecek misiniz sorusuna “Hayır, savaş sırasında siyasi liderler her türlü kararlar alabilir. Tüm liderler zor kararlar almak zorundadır özellikle de savaş sırasında” şeklinde cevap verdi.


140 BİN JAPON HAYATINI KAYBETTİ

ABD, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya tarihin ilk atom bombasını fırlatmış, kentin neredeyse tamamı yerle bir olurken, en az 140 bin kişi hayatını kaybetmişti. Üç gün sonra da Nagazaki’ye atom bombası atılmış, 80 bin kişi ölmüştü. Japonya, bombalı saldırıların ardından bir kaç gün sonra İkinci Dünya Savaşı’nda yenilgiyi kabul etmişti.