İçişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, tasarının yasalaşmasıyla birlikte kamulaştırılacak ev, böylece Nazi sempatizanlarının ilgi odağı olmaktan da çıkacak. Tasarıya göre ev sahibine, kamulaştırma karşılığında yüklü miktarda tazminat ödenmesi öngörülüyor.

Kamulaştırmadan sonra evin ne yapılacağı açıklanmazken, aşırı sağcıların ilgisini engellemek amacıyla evin Nazi karşıtı müze haline getirilmesinin planlandığı da belirtiliyor.

Devlet, ev sahibi Gerlinde Pommer'in 2011'den beri tadilatına ve satışına izin vermediği ve bu yüzden boş olan eve, aylık 4 bin 500 avro kira ödüyor.

Evi "kutsal bir ev" olarak gören Neo-Naziler, Adolf Hitler'in doğum günü olan 20 Nisan'da evi ziyaret etmek ve Nazi yanlısı sloganlar atmak istiyor.

Evi "utanç abidesi" olarak gören hükümet ise tarihi koruma altında olduğu için yıkılamayan evin, Neo-Nazilerin kutsal mekanı haline gelmesini istemiyor.

Hitler, 20 Nisan 1889'da Yukarı Avusturya eyaletinin Braunau am Inn kasabasındaki evde doğmuş ve 3 yaşına kadar burada yaşamıştı.