ABD’deki Müslüman sivil toplum kuruluşlarının çatı örgütü ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO), ülkenin yeni başkanını belirleyecek kasım ayındaki seçimde söz sahibi olabilmeleri için en az 1 milyon Müslümanın seçmen kaydını yaptırması çağrısıyla kampanya yürütüyor.

ABD'deki başkanlık seçimi sürecinde Müslümanlar, bugüne kadar aday adaylarının kampanyalarında sıklıkla tartışılan konulardan biri oldu. Özellikle Cumhuriyetçi Parti’den adaylığının resmiyet kazanması için gün sayan Donald Trump’ın başlattığı ve diğer bazı aday adaylarından da destek gören Müslüman karşıtı söylemler, adete seçim kampanyası aracına dönüştü.

Siyasilerin Müslümanlara yönelik nefret söylemlerinin ardından USCMO geçen yıl sonunda harekete geçerek en az 1 milyon Müslüman seçmenin oy kullanmasını sağlayacak kampanya başlatmıştı.

Seçimlere aylar kala hedefine ulaşmak için çabalayan USCMO, Baltimore kentinde dün sona eren Kuzey Amerika İslam Camiası’nın (ICNA) Müslüman Amerikan Toplumu (MAS) ile ortaklaşa düzenlediği üç günlük toplantılarda yoğun mesai harcadı.

USCMO, yaklaşık 26 bin kişinin ziyaret ettiği ICNA-MAS toplantıları esnasında kurdukları stantla Müslümanlara seçmen kayıtlarını yaptırması çağrısında bulundu.

Stantta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan USCMO altındaki kuruluşlardan New York Müslüman Seçmenler Kulübü Başkanı Naji Almontaser, başkanlık seçiminde Müslümanların daha etkin olması için gayret gösterdiklerini söyledi.

“Bu toplumun parçası olan Müslümanların seçimlerde seslerini duyurması gerekiyor” diyen Almontaser, kendilerine yönelik nefret söylemine cevaplarını sandıkta verebileceklerini ifade etti.

Almontaser, ABD’de “Eğer oy kullanmıyorsanız hesaba katılmıyorsunuz” tabiri bulunduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz gerçekten bir değişiklik yapmak istiyoruz çünkü ABD’deki Müslüman toplumu uzun yıllar oy kullanma konusunda çok sessiz kaldı ve birlikte hareket etmedi. Bazı eyaletlerde birliktelik daha fazlaydı. Şimdi bu kampanyayla herkesin seçimlerde oy kullanmak üzere kayıt yaptırmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu ABD’de fark yaşatmak için tek seçeneğiniz. Burada bir tabir var, ‘Eğer oy kullanmıyorsanız hesaba katılmıyorsunuz’.”

Hedeflerinin 1 milyon gibi yüksek bir sayı olmasına rağmen kampanyayı hız kesmeden sürdüreceklerini söyleyen Almontaser, Müslümanların daha önce böyle bir girişimde bulunmadıkları için kampanyanın bir ilk niteliği taşıdığını, sonucunun ne olursa olsun başarı ile ayılacağını belirtti.

Müslümanların çoğunluğu Demokrat Parti’yi tercih edecek
Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) şubat ayında yaptığı araştırmaya göre, ülkedeki Müslümanların yüzde 73’ü başkanlık seçimlerinde oylarını kullanmak üzere sandığa gidecek. Bunların yüzde 67’si oyunu Demokrat Parti’nin adayına vereceğini belirtirken, Hillary Clinton’ı destekleyenler yüzde 51, Bernie Sanders’ı destekleyenler ise yüzde 22 civarında.

Müslüman seçmenlerin yüzde 7,47 ise Cumhuriyetçi Parti’nin muhtemel adayı Donald Trump’ı destekleyeceklerini ifade ediyor.