Bosna'daki savaşta, ülkenin kuzeyindeki Prijedor şehrinde Sırp olmayan sivillere yönelik katliamın kurbanlarını anmak için başkent Saraybosna başta olmak üzere birçok şehirde programlar düzenlendi.

"Beyaz Kurdele Günü" kapsamında başkentteki Saraybosna Çocukları Meydanı'nda düzenlenen programda, vatandaşlara beyaz kurdeleler dağıtıldı, beyaz çarşaf üzerine Prijedor'da yaşananların unutulmamasına ilişkin mesajlar yazıldı.

Bosnalı ünlü şair ve senarist Abdullah Sidran da beyaz çarşaf üzerine "Prijedor'daki beyaz kurdele, tüm karanlıklardan daha siyahtır." yazarak Prijedor'daki katliama dikkati çekti.

Soykırım Kurbanları ve Tanıkları Derneği Başkanı Murat Tahirovic, burada yaptığı açıklamada, Prijedor'da yaşananların, İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudilerin maruz kaldığı muameleye benzediğine işaret ederek "Prijedor'da yaşayan Sırp olmayan halklar, o dönemde sokağa çıkarken kollarına beyaz kurdeleler takmak zorunda bırakıldı." dedi.

"En büyük adaletsizlik adaleti beklemek"

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic de en büyük adaletsizliğin adaleti beklemek olduğunu kaydederek "Beyaz kurdeleler takarak Prijedorlu annelere destek olduğumuzu göstermek istedik. Acının ne olduğunu bizler de iyi biliyoruz." diye konuştu.

Saraybosna'daki bir diğer anma etkinliği de İsa'nın Kalbi Katedrali önünde düzenlendi. Katedralin önündeki alana yerleştirilen okul sıralarına oturan gençlerin kollarına beyaz kurdeleler bağlandı. Sıraların üzerine ise Prijedor'da öldürülen 102 çocuğun isimleri ve yaşları yazıldı.