İngiltere'nin Suriye Özel Temsilcisi Gareth Bayley, Beşşar Esed'in, Suriye'de insanların aç bırakılması ve acı çekmesini bir "savaş silahı" olarak kullandığını söyledi.

Bayley'in, Suriye'ye yönelik uluslararası insani yardım çabalarına ilişkin yaptığı açıklamaları, İngiliz hükümetinin Suriye politikasına ilişkin bilgi paylaştığı "Suriyeliler için Birleşik Krallık" isimli Twitter hesabından yayımlandı.

Suriye'de insani yardımların sürekli engellenmesinin yasa dışı olduğunu bildiren Gareth Bayley, "Kuşatma altındaki bölgelerle ilgili gerçek, bu bölgelerin çoğunluğunun Suriye rejiminin ablukası altında olması ve birçok durumda rejimin bu bölgelere yardım girişlerini reddediyor olmasıdır. Bu sadece şu şekilde açıklanabilir; o da insanların aç bırakılması ve acı çekmesini Esed'in bir 'savaş silahı' olarak kullanmasıdır." dedi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyelerinin 17 Mayıs'ta, insani yardımların karadan ulaşmasına rejimin 1 Haziran'a kadar izin vermesi için son ikna çabalarına bağlılığını gösterdiğini aktaran Bayley, "Rusya ve İran da buna bağlı kaldı. Sorumluluklarını yerine getirdiğinden emin olmak üzere rejimi ikna için yer aldılar. Tüm bariz abluka altındaki bölgelere yardımların havadan yardım bırakılması son çare. Bu, yardımların ulaştırılması bakımından pahalı ve karmaşık bir yol. Ancak, yardımların ulaştırılmasına yönelik bağlılığımızı gerçekleştirmemiz hayati önem taşıyor. Birleşik Krallık bunu gerçekleştirmek için hazır konumda." ifadelerini kullandı.