Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un siyasilere yönelik hukuki işlemlerin durdurulması kararına tepki gösteren eylemciler, cumhurbaşkanının istifasını isteyip, başkent Üsküp'teki bazı kavşakları araç trafiğine kapattı.

CUMHURBAŞKANININ İSTİFASINI İSTİYORLAR

İvanov'un 13 Nisan'da aldığı af kararını "derhal iptal etmesini" talep eden eylemciler, cumhurbaşkanının en kısa zamanda istifa etmesini istedi.

KAVŞAKLAR KAPATILDI

"Renkli Devrim" ve "Protesto Ediyorum" hareketlerinin destekçilerinden oluşan grup, ellerinde bayraklar ve üzerinde "protesto ediyorum" yazılı araçlarla şehirdeki üç önemli kavşağı yarım saatliğine ulaşıma kapadı. Eylem kapsamında Kızıl Haç binası, Adliye ve Ortodoks kilesinin bulunduğu kavşaklar kapatıldı.

Eylemcilerden Aleksandar Mladenovski, burada yaptığı açıklamada, mevcut sistemin artık yürümediğini savunarak, son günlerde protestolara son vermeleri için baskı ve tehdit altında olduklarını ileri sürdü.

Baskı ve tehditlere rağmen İvanov'un kararını protesto etmeye devam edeceklerini vurgulayan Mladenovski, "Taleplerimiz yerine getirilene kadar protestolarımıza devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

İvanov'un kararına karşı protestolar yaklaşık 8 haftadır, başta Üsküp olmak üzere ülke genelinde devam ediyor.