İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye'de havadan insani yardım operasyonlarının artık son çare olduğunu belirterek, Esed rejimi üzerinde etki sahibi olan Rusya ve İran'ın bu yardımların güvenliğini temin etmesi gerektiğini söyledi.

Hammond, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun geçen ay, Suriye'de herhangi bir alana yardım ulaştırılmasının 1 Haziran itibariyle halen engelleniyor olması durumunda, Birleşmiş Milletler'in havadan acil yardım operasyonu başlatması konusunda görüş birliğine vardığını hatırlattı.

Hammond açıklamasında, "Mühletin dolduğu bugün, Esed rejimi alaycı bir şekilde sadece Daraya ve Muadhamiya'ya kısıtlı miktarda yardım ulaştırılmasına izin verdi. Uluslararası toplumun istediği geniş çaplı insani yardımın ulaştırılmasını sağlamadı." ifadelerini kullandı.

Havadan yardım operasyonlarının karmaşık, pahalı ve riskli olduğunu belirten Hammond, "Ancak bunlar pek çok kuşatılmış bölgedeki acıları hafifletmek için artık son çare niteliğindedir. Esed rejimi üzerinde etkisi olan Rusya ve İran gibi ülkeler şimdi bu operasyonların güvenli bir şekilde yapılabilmesini temin etmeliler." görüşünü dile getirdi.