Fotoğrafları, Associated Press haber ajansı Felluce'den geçti. IŞİD'den kaçan siviller, Fırat Nehri kenarında durmuş karşı kıyıya geçmeyi bekliyor.Aralarında hastalar, kadınlar ve çocuklar var. Bir sala binenler karşı kıyıya doğru tehlikeli bir yolculuğa başlıyor. Bazıları iple çekilen siviller, ölümü göze alıp kıyıya ulaşıyor.

Anneler çocuklarını öldürüyor

Felluce'den kaçmayı başaranlar ise kentteki dehşeti Birleşmiş Milletler'e anlattı. The Times gazetesinin sayfalarına taşıdığı ifadelerde, yiyeceğin tükendiği kentte bazı kadınların kendi çocuklarını öldürdüğü yer aldı.Bir kadın, "Bazıları kendini ateşe verdi. Allah şahidim, bazıları kendi çocuklarını boğdu. Bazıları yemek olmadığı için çocuklarını sokağa bırakıp gitti" dedi.Operasyon ertelenmişti.Irak ordusu, milisler ve aşiretlerin 23 Mayıs'ta kuşattığı Felluce'de, yaklaşık 50 bin sivil kentte sıkışmış durumda. Bağdat yönetimi, dün sivillerin zarar görmemesi için kent merkezindeki operasyonun ertelendiğini duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler ise, kentteki 20 bin çocuğun IŞİD tarafından canlı kalkan olarak kullanıldığını açıklamıştı.Musul'la birlikte IŞİD'in elindeki en büyük iki Irak kentinden biri olan Felluce, 2014'ten bu yana örgütün kontrolü altında.