ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD özel temsilcisi McGurk, Suriye'de YPG saflarındaki komutanlarından Ebu Leyla için bir mesaj yayımladı. Twitter'dan mesaj yayımlayan Brett McGurk, "Dualarımız doğum yeri Menbic'i IŞİD teröristlerinden kurtarmak için düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden komutan Ebu Leyla ile birlikte" dedi. Ebu Leyla, DAEŞ'le girdiği çatışmalarda yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Suriye'de Fırat nehrinin batısında yer alan ve DAEŞ'in "Avrupa kapısı" olarak gördüğü Mınbiç'e yönelik 1 Haziran'da başlatılan operasyonda ağır yaralanan ve ABD'ye ait bir Helikopterle Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de hastaneye kaldırılan terör örgütü YPG komutanlarından Ebu Leyla hayatını kaybetti. Leyla'nın yaşamını yitirmesi ile ilgili Twittır'dan mesaj yayımlayan ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ özel temsilcisi Brett McGurk, "Dualarımız doğum yeri Minbiç'ı DAEŞ teröristlerinden kurtarmak için düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden komutan Ebu Leyla ile birlikte" dedi.

ABD ÖZEL HELİKOPTER KALDIRDI

Demokratik Suriye Güçleri (DGS) komutanlarından Ebu Leyla, Mınbiç'i DAEŞ'ten kurtarmak için 1 Haziran'da başlatılan operasyonlar kapsamında ağır yaralandı. ABD helikopteri ile Kuzey Irak'taki Süleymaniye kentindeki bir hastaneye kaldırılan Ebu Leyla, bugün yaşamını yitirdi.

Daha önce Burkan El Fırat'ın (Fırat Volkanı) bir bileşeni olan Şems El Şemal Taburu'nun başındaki komutan olan Ebu Leyla Kobani'de DAEŞ'le savaşmış ve bir kaç kez yaralanmıştı.

OBAMA TEMSİLCİSİNDEN EBU LEYLA'YA TWİT MESAJI

Ebu Leyla'nın yaşamını yitirmesi Mınbiç ve Suriye'nin Rojava bölgesinde büyük üzüntü yaşanmasına neden olurken, ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ özel temsilcisi Brett McGurk da sosyal medyada mesaj yayımladı. McGurk mesajında, "Dualarımız doğum yeri Minbiç'ı DAEŞ teröristlerinden kurtarmak için düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden komutan Ebu Leyla ile birlikte. Demokratik Suriye Güçleri Minbiç'te DAEŞ'e karşı kazanımlarına devam ediyor. DAEŞ'in yabancı savaşçıları Paris ve Brüksel başta olmak üzere saldırıların sorumluları Minbiç'i kullanıyordu" dedi.