ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalog Toplantıları'nda, Pyongyang'ın nükleer silah üretmedeki amaçlarına yönelik Washington ve Pekin'in yaptırımları sürdürme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Kerry'nin "Kuzey Kore'yi nükleer silah sahibi bir ulus olarak kabul etmeyecekleri" sözlerine karşılık, Kuzey Kore'den "daha geniş kapsamlı ve modern nükleer silah üretmeye devam" açıklaması geldi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ve Komünist Parti'nin Üst Düzey yetkililerinden Ri Su-yong, Çin ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer gelişmelere ara vermeden devam edeceğini kaydetti.

"ABD kendi sonunu hazırlıyor"

Ülkenin resmi yayın organı Rodong Sinmun gazetesinde yer alan makalede de Pyongyan'ın nükleer faaliyetlerini ara vermeden sürdüreceği belirtilirken, "Saldırgan güçler nükleer silahla saldırmadığı sürece Kuzey Kore bu silahlarını kullanmama sözü veriyor." iddasında bulunuldu. Washington'ın dış politikasının da eleştirildiği makalede, ABD'nin "kendi sonunu hazırladığı" ileri sürüldü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen ay Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptırım kararları sonrasındaki açıklamasında, ülkesini "sağduyulu nükleer silah sahibi bir ulus" olarak tanımlamıştı.

Pyongyang yönetiminin nükleer programının plütonyum kaynağı olduğu bilinen Yongbyon'daki reaktör, 2007'de silahsızlanmaya karşılık gıda yardımı çerçevesinde kapatılmıştı. Ancak Kuzey Kore yönetimi, geçen yıl reaktörün yeniden çalıştırıldığını duyurmuştu.

BM Güvenlik Konseyi ise 6 Ocak'ta hidrojen bombası, 7 Şubat'ta da roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırım kararı almıştı.