ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Garver, Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon’daki gazetecilere DAEŞ karşıtı operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

Garver bir soru üzerine, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’in ele geçirilmesi amacıyla DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlara yüzde 85’ini Arap savaşçıların oluşturduğu Suriye Arap Koalisyonu’nun öncülük ettiğini ifade etti. Garver, koalisyonun Münbiç yakınlarında toprak kazanma noktasında önemli ilerleme sağladığını bildirdi.

"Kentin kontrolü  Suriye Arap Koalisyonu'na bırakılacak"

(Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı) PYD unsurlarının da Münbiç operasyonlarına destek verdiğini dile getiren Garver, şehrin DAEŞ’ten temizlenme planının Suriye Arap Koalisyonu tarafından yapıldığını ve sonrasında da kentin kontrolünün bu koalisyona bırakılacağını vurguladı. Garver, Türkiye’nin de bu plandan haberdar olduğunu söyledi.

Arapların liderliğindeki güçlerin Fırat Nehri'nin batısında Tişrin Barajı'nın kuzeyinde ilerleme sağladıklarına değinen Garver, uluslararası koalisyonun destek sunduğu güçlerin Münbiç’e girmelerine az kaldığını belirterek, "Saatler değil ama günler kaldı. İlerleme ve düşmanla savaşma hızlarına bakıldığında şehirde saldırıya geçmelerine günler kaldığını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.