Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçlerin, terör örgütü DAEŞ'in kontrolü altındaki Sirte kentine yakın Herave beldesini ele geçirdiği bildirildi.

UMH'ya bağlı El-Bunyanu'l Mersus (Kenetlenmiş Yapı) Operasyon Güçleri'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yayımlanan açıklamada, terör örgütü DAEŞ'e karşı başlatılan askeri operasyon çerçevesinde Sirte'ye doğru ilerleyen ordu birliklerinin, kent yakınındaki Herave beldesinin güney ve doğu noktalarında DAEŞ militanları ile çatıştığı belirtildi.

Açıklamada, Sirte'nin 70 kilometre doğusunda yer alan DAEŞ'in kontrolündeki Herave'de kontrolün sağlandığı ve Sirte'de örgüte ait sığınakların bombaladığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, UMH bünyesinde Başkanlık Konseyi'ne bağlı Askeri Mühendislik Bölüğü'nün, DAEŞ militanlarının bölgedeki yollara döşediği mayın ve patlayıcıları imha ettiği aktarıldı.

Başkanlık Konseyi'nden yapılan açıklamada da Sirte'ye doğru ilerleyen hükümet güçleri safında operasyonun başlamasından şu ana kadar 400'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Libya'da UMH'ye bağlı ordu güçleri bir aydan fazladır ülkenin kuzeyinde, terör örgütü DAEŞ'e karşı operasyon başlatmıştı.

Sirte kenti Ocak 2015'ten bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.