Pentagon Sözcüsü Cook, günlük basın toplantısında, Suriye'nin Münbiç şehrinin terör örgütü DAEŞ'in elinden geri alınması için yürütülen operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Münbiç'in geri alınmasıyla ilgili operasyonlarda ilerleme sağlandığını kaydeden Cook, "Suriye Arap Koalisyonu, son 24 saatte Münbiç'in kuzeydoğusunda 3 kilometrelik bir bölümü daha DAEŞ'ten kurtardı" açıklamasını yaptı.

Buna karşın DAEŞ'in savunma hattını güçlendirmek için çalıştığını anlatan Cook, şehrin güneyinde de Suriye Arap Koalisyonu'nun 6 kilometre daha ilerlediğini belirtti.

Cook, ayrıca son 24 saatte koalisyon güçlerinin 12 hava saldırısı daha yaptığını ve bunlarla birlikte Münbiç operasyonlarına destek amacıyla düzenlenen hava saldırılarının 127'ye ulaştığını kaydetti.

DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü ABD’li komutan Christopher Garver, dün yaptığı açıklamada, Suriye Arap Koalisyonu’nun, DAEŞ’e karşı operasyonların yürütüldüğü Münbiç’e girmesine günler kaldığını belirtmişti.

Garver, bir soru üzerine, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’in ele geçirilmesi amacıyla DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlara yüzde 85’ini Arap savaşçıların oluşturduğu Suriye Arap Koalisyonu’nun öncülük ettiğini ifade etmişti.

(Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı) PYD unsurlarının da Münbiç operasyonlarına destek verdiğini dile getiren Garver, şehrin DAEŞ’ten temizlenme planının Suriye Arap Koalisyonu tarafından yapıldığını ve sonrasında kentin kontrolünün bu koalisyona bırakılacağını, Türkiye’nin de bu plandan haberdar olduğunu dile getirmişti.

Terör örgütü DAEŞ'e yönelik 11 yeni hava saldırısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’te terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik 11 yeni hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

ABD ordusunun Ortadoğu’daki birliklerinin bağlı olduğu komutanlık olan CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin dün Suriye ve Irak’ta bombardıman, savaş ve insansız hava araçlarıyla DAEŞ noktalarına 34 hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Suriye’deki 16 saldırının 11’inin ülkenin kuzeyindeki Münbiç’in geri alınması operasyonları kapsamında gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, hava saldırılarında örgütün çok sayıda taktiksel ünitesinin, savaş pozisyonlarının ve araçlarının imha edildiği kaydedildi.