Irak Federal Polis Şefi Korgeneral Raid Şakir Cevdet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin batısındaki Enbar vilayetine bağlı Felluce'nin DAEŞ'ten kurtarılması için yürütülen operasyon kapsamında DAEŞ militanları ile ordu birlikleri arasında Felluce Barajı çevresinde çatışma çıktığını söyledi.

Ağır ve hafif silahların kullanıldığı operasyonda terör örgütünden onlarca kişinin öldüğünü belirten Cevdet, operasyon sonucunda ordu birliklerinin, Felluce Barajı ile yakınında yerleşim birimlerinin yer aldığı Eş-Şakak Bölgesi'nde kontrolü sağladığını ve söz konusu iki bölgeye Irak bayrağının dikildiğini kaydetti.

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri, DAEŞ'in kontrolünde bulunan ülkenin batısındaki Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Irak'ta 2014 yılında terör örgütü DAEŞ'in kontrolü altına aldığı ilk yer olan, Sünnilerin yaşadığı Felluce, Musul'dan sonra örgütün elinde bulundurduğu ikinci büyük bölge olduğu kaydedildi.