Basın toplantısı düzenleyen Vladimir Putin, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından Rusya Atletizm Federasyonuna geçen yıl verilen uluslararası müsabakalardan men cezasının devam ettirilmesi yönündeki kararı "haksızlık ve adaletsizlik" olarak niteledi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Putin, "Tüm dünyaca bilinen yasalar vardır ve bunlardan birisi de suçtan sorumlu olanların cezasının, bireysel olarak verilmesi gerekliliğidir. Ailenizden birisi bir suç işlerse, bu durumdan bütün aile üyelerinin sorumlu tutulması ne kadar haklı bir durum? Böyle olmamalıydı." ifadelerini kullandı.

Rus atletlerin bazılarının doping kullanmadığını savunan Putin, "Kuralları ihlal etmeyen sporcular, ihlal edenlerin cezasını çekmemelidir." diye konuştu.

"Büyük hayal kırıklığı"

Rusya Spor Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise kararın 'büyük hayal kırıklığına' yol açtığı vurgulanarak, "Temiz atletlerin rüyası, olaydan sorumlu diğer sporcu ve yetkililerin davranışları nedeniyle yok edildi. Olimpiyatlara katılmak için yıllarca çalışan sporcuların çabaları, boşa gitmiş gibi gözüküyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Geçen aralık ayında söz konusu cezanın verilmesinin ardından durumun düzeltilmesi adına çok çaba harcandığına değinilen açıklamada, "Yasağın kaldırılması ve uluslararası spor camiasının güvenini tekrar kazanabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık." denildi.