İlk turu 5 Haziran’da yapılan ve yüzde 50 bandına ulaşılamayan yerel yönetimlerde en çok oy alan iki aday arasında yapılan ikinci tur seçimde oy verme işlemi yerel saatle 23.00’te (TSİ 00.00) sona erdi. 

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, aralarında başkent Roma ve ülkenin ikinci büyük kenti Milano ile Napoli, Torino ve Bologna başta olmak üzere 126 yerleşim yerinde yapılan ikinci tur seçim için kayıtlı 8 milyon 610 bin 142 seçmenden yüzde 50,54’ü sandık başına gitti.

İlk sonuçlara göre, Roma’da ana muhalefet 5 Yıldız Hareketinin adayı Virgina Raggi, oyların yaklaşık yüzde 67,30’unu almayı başardı. Sonuçların bu şekilde kesinleşmesiyle Raggi, Roma’nın ilk kadın belediye başkanı olacak.

İtalyan medyasındaki haberlere göre, iktidar partisi PD için bir diğer kötü sürpriz ise ülkenin sanayi kenti Torino’da yaşandı. PD’nin kalesi gibi görülen Torino’dan gelen ilk sonuçlara göre, 5 Yıldız Hareketinin adayı Chiara Appendino, mevcut başkan ve PD’nin adayı Piero Fassino'yu koltuğundan edebilir. Appendino’nun yarışı yüzde 55 ile Fassino’nun önünde götürdüğü belirtiliyor.

Seçimde gözlerin çevrildiği ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da ise merkez solun desteklediği PD’nin adayı Giuseppe Sala’nın, rakibi merkez sağın adayı Stefano Parisi karşısında yarışı, yüzde 52 oy oranıyla önde götürüyor.

Napoli’de sol partilerin aday gösterdiği mevcut belediye başkanı Luigi De Magistris ise merkez sağın adayı Giovanni Lettieri karşısında oyların yaklaşık yüzde 67’sini alarak zaferini ilan etti.

İktidar partisi Roma ve Torino’yu kabul etti

Seçim sonuçlarının yavaş yavaş belli olmasıyla özellikle koalisyon iktidarının büyük ortağı PD, Roma ve Torino’yu kaybederek şok yaşadı.

İtalyan basınında yapılan yorumlarda, kısmi yerel seçimlerin hükümeti için bir test olmayacağını vurgulayan Başbakan ve PD Genel Sekreteri Matteo Renzi’nin aksine özellikle Roma ve Torino’da çıkan sonuçların ciddi bir yenilgiye işaret ettiği belirtildi. Ana muhalefet partisi milletvekillerinden Luigi Di Maio da Roma ve Torino’yu kazanmalarının ardından iktidar için hazır olduklarını söyledi.

Kısmi yerel seçimlerde resmi sonuçların ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.