ABD'de 11 Eylül saldırılarında İkiz Kuleler'de hayatını kaybeden bir itfaiyeci, tam 15 yıl sonra toprağa verildi. Cenaze töreninin 15 yıl sonra yapılmasının ise ilginç bir hikayesi var. İtfaiye Şefi Lawrence Stack, 11 Eylül 2001'de hayatını kaybettiğinde yaklaşık 33 yıldır New York İtfaiye Departmanı'nda çalışıyordu.

CENAZE MERASİMİ İÇİN VÜCUT KALINTILARININ BULUNMASI GEREKİYORDU

Stack, Katolik inancına mensup olduğundan cenaze merasiminin yapılması için vücut kalıntılarının bulunması gerekiyordu. Ancak haberi alır almaz İkiz Kuleler'e koşan ve enkaz altında kalan Stack'in aradan geçen 15 yılda sadece ceketi bulundu.

YILLAR SONRA AKILLARINA GELDİ

Aile yıllar sonra, Stack'in ölmeden 18 ay önce kanser hastası olan küçük bir çocuk için kan örneği verdiği ve ilik uyuşmazlığı gerekçesiyle kanın kullanılmayıp rafa kaldırıldığını fark etti.

EVLİLİK YIL DÖNÜMÜNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Stack'in kan örneğinin buluduğu tüp, meslektaşlarının yoğun katılımıyla Long Island'da düzenlenen bir törenle toprağa verildi. Stack'in toprağa verildiği gün ise eşi Therasa ile 47'uncu evlilik yıl dönümüne denk geldi. Törende oğlu Michael ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve belediyenin İtfaiyeden Sorumlu Genel Sekreteri Daniel Nigro konuşma yaptı.