Filistin'de Batı Şeria'daki Hahamlar Konseyi Başkanı Shlomo Mlmad, cuma günü Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvası verdi. Filistinliler hahama sert tepki gösterdi, sözlerin provokatif bir çağrı olduğu belirtildi.

"TÜM DÜNYANIN MASUMLAR İÇİN ÇALIŞMASI GEREK"

Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, tüm dünyanın masumların dini ve ırkı nedeniyle kanının dökülmesine neden provokatif açıklamaları sonlandırmak için çalışması gerektiğini vurguladı.

IRKÇI VE RADİKAL DİN ALGISI

Açıkça İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti tarafından desteklenen bu düşmanca yöntemle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Zanun, geçen hafta Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerine yaklaşık 20 milyon dolarlık destek verildiğine değindi.

Zanun, Mlmad'ın fetvasının Yahudi yerleşim yerlerine hizmet ettiğine değinerek, bunun ırkçı ve radikal din algısından kaynaklandığını söyledi.

"FİLİSTİNLİLERİN ÖLDÜRÜLMESİ İÇİN YAPILMIŞ PROVAKATİF BİR DAVET"

Zanun, bu fetvanın kendilerinden olmayanlara yönelik bakış açılarıyla örtüştüğünü ve Filistinlilerin öldürülmesi, ağaçlarının sökülmesi kuyularına zehir atılması gibi fetvaların daha önce de veriliğini kaydetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, "Bu Filistin halkına karşı yapılmış ilk çağrı olmadığı gibi Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir davettir." dedi.

'İSRAİL BARIŞ İÇİN GERÇEK BİR ORTAK DEĞİL'

Bu açıklamaların İsrail tarafının barış için gerçek bir ortak olmadığını gösterdiğini kaydederek, "Yahudi Hahamlar Filistinlilerin öldürülmesine, toprakları ve tarım mahsullerinin çalınması, mal varlıklarının tahrip edilmesi yönünde onlarca fetva verdi. Bu fetvalar Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik adam öldürme ve tahrip etme 'operasyonlarına' neden oldu." ifadelerini kullandı.

Batı Şeria'daki Hahamlar Konseyi Başkanı Shlomo Mlmad, cuma günü Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvası vermişti.