Hükümet karşıtı "Renkli Devrim" hareketi mensupları, "Vatandaşlar adalet istiyor" sloganıyla Makedonya'nın başkenti Üsküp'te protesto düzenledi.

Anayasa Mahkemesinden, özel yetkili savcı hakkındaki anayasaya uygunluk kararını açıklamasını ve göstericilerin gözaltına alınmasına son verilmesini talep eden gruptakiler protestolarını bugün de sürdürdü.

Özel Yetkili Savcılık binası önünde toplanan gruptakiler, buradan hükümet binasına yürüdü. Muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından desteklenen göstericiler, daha sonra meclis önüne doğru ilerledi.

Protestonun sona ermesinin ardından bir grup gösterici, Adalet Bakanlığı önüne gelerek binanın camlarını kırdı, binaya renkli boyalar attı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı protestoya katılan göstericiler, "Renkli Devrim" hareketinin eylemlerinin bitmeyeceğini, daha da büyüyerek süreceğini göstermek için Üsküp sokaklarında olduklarını bildirdi.

Ülkenin derin siyasi krizden kurtulmasının tek yolunun, mevcut hükümetin adalet karşısına çıkarak geçmiş yılların hesabını vermesi olduğunu savunan göstericiler, ancak bu şekilde özgür ve demokratik kurumlara sahip bir Makedonya'nın inşa edileceğine inandıklarını vurguladı.