Bosna Hersek Savcılığının talimatıyla Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansına (SIPA) bağlı özel birlikler tarafından düzenlenen operasyonda, Milenko Babic (58), Ostoja Balaban (66), Nikola Reljic (51), Dragan Baltic (53), Ranko Baltic (56) ve Miroslav Kapetanovic'in (42) gözaltına alındığı bildirildi.

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, tümü Bosanski Novi doğumlu şüphelilerin savaş suçu işlemekle suçlandığı ifade edildi.

Şüphelilerin, Sırp ordusu, askeri polis ve paramiliter birlikler bünyesinde, 1992 yılında Bosanski Novi yakınlarındaki Ekici ve Alici köylerinde sivil Boşnak halka yönelik sistemli saldırılara, cinayetlere, işkencelere ve sürgüne bizzat ve doğrudan katıldıkları iddia ediliyor.

Şüphelilerin söz konusu köylerde 27 sivilin öldürülmesine bizzat katıldıkları öne sürülürken, öldürülen bu kişilerin kendi kazdıkları toplu mezara defnedildiği ifade edildi.

27 Boşnak sivili öldüren bu şüphelilerin, olayı örtmek için 1996 yılında cesetleri toplu mezardan çıkarıp yakındaki nehre attıkları kaydedilirken, toplu mezarda sadece 6 kurbanın cesedine ulaşıldığı, diğer kayıpların hala bulunamadığına dikkat çekildi.