Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, iktidardaki Hristiyan Demokratlara yakın iş adamları derneği Wirtschaftsrat’ın Berlin'de düzenlediği toplantıda, İngiltere’de perşembe günü yapılacak AB referandumunu değerlendirdi.

İngiltere’de seçmenin AB üyeliğinin devamından yana oy kullanmasını umut ettiğini belirten Schaueble, "İngiltere’de sonuç ne çıkarsa çıksın, çoğunluk İngiltere’nin AB’de kalması yönünde karar verse de bundan sonra AB’de işler eskisi gibi devam edemeyecektir. Aksi takdirde insanlar bizim hiç bir şey anlamadığımızı söyleyecekler." dedi.

İngiliz seçmenlerin AB’ye yönelik eleştirilerinin, değişim isteklerinin, başka üye ülkelerde de yurttaşlar tarafından dile getirildiğini ifade eden Schaeuble, giderek daha fazla Avrupalının AB projesi hakkında soru işaretleri taşıdığını anlattı.

Sarkozy’den yeni öneri

Toplantıya katılan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de AB’nin karşı karşıya bulunduğu sorunları aşmasının, Fransa ve Almanya’nın birlikte liderlik üstlenmesine ve çözüm planı ortaya koymasına bağlı olduğunu kaydetti.

Öğle yemeğinde bir araya geldiği Almanya Başbakanı Angela Merkel ile son gelişmeleri ele aldıklarını aktaran Sarkozy, "Avrupa’yı içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için yapılması gereken yeni bir Fransız-Alman inisiyatifidir, gerekirse yeni bir AB antlaşmasının yapılmasıdır." dedi.

Sarkozy, "Bu şekilde 450 milyon AB yurttaşı onları anladığımızı, onların bize söylediklerini duyduğumuzu, onları koruyan bir AB istediğimizi hissedeceklerdir." görüşünü dile getirdi.

Halen ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi’nin liderliğini yürüten Sarkozy, konuşmasında Türkiye’nin AB üyeliğine itirazlarını da yineledi.